Kaki ali zlato jabolko je sadež, ki v osnovi izvira iz osrednje Kitajske, kjer se goji že tisočletja. V zadnjem desetletju je sadež postal izjemno priljubljen med prebivalci Evrope, saj mu ustreza mediteransko podnebje. Poznamo kar 400 sort tega sadeža. Pri nas ga gojimo predvsem v Slovenski Istri, na Vipavskem in v Goriških Brdih, kjer je prisotno značilno mediteransko podnebje za rast in gojenje tega izvrstnega in hranilnega sadeža.
Lahko je rumene, oranžne ali rdeče barve. Običajno se ga obira med koncem septembra in začetkom decembra. Sadež je sladkega okusa, veliko sort pa ima trpek okus, preden popolnoma dozori. Sadež se običajno uživa svež. Paziti moramo, da ob nakupu sadeži niso poškodovani. Lahko kupimo še nezrele plodove in jih pustimo dozoreti pri sobni temperaturi, proces pa še pospešimo če ga damo v zaprto posodo skupaj z jabolki in bananami. Zrele sadeže lahko krajši čas shranimo tudi v hladilniku.
Najbolje je, da se sadež uživa svež. Mehkejše sorte uživamo tudi z žlico ali ga pretlačimo in skupaj z jogurtom ponudimo kot okusno sladico.
Če sadež posušimo, ga lahko ponudimo kot alternativo raznim sladkarijam, saj predstavlja slasten sladek prigrizek. Pred sušenjem kaki narežemo na krhlje, ki jih pomočimo v vodo, kamor smo prej dodali limonin sok, da ne porjavijo, nato pa jih zapakiramo v porcijske enote in jih shranimo v zamrzovalnik do pol leta. Iz njih lahko pripravimo različne marmelade, sokove, smutije ... Poleg tega iz tega sadeža lahko pripravimo odličen sladoled ali pecivo (pite, krostate, torte … ).