Otvoritev razstave, Hoteli Bernardin - 40 let - Portorož in Piran
Na glavno vsebino
Poiščite nastanitev in doživetja, ki ustrezajo vašim željam. Doživite Portorož in Piran na edinstven način.
PISAVA
VELIKOST

CTRL+ ZA POVEČAVO
CTRL- ZA POMANJŠAVO

VELIKE/MALE
STIL
Show menu

Dogodki

Razstava: Hoteli Bernardin - 40 let
Zbirka vsebuje premišljeno izbrane grafike najuglednejših slovenskih likovnikov iz znamenite Ljubljanske grafične šole in drugih - te bi bile še danes ponos slehernega muzeja sodobne umetnosti.
Datum
8.7.2016 - 31.8.2016 ()
Lokacija
Mestna galerija Piran
Tip

Nekdanji Hoteli Emona (sedaj Hoteli Bernardin), letos praznujejo štiri desetletja obstoja (40 let), hkrati pa tudi jubilej, ko je bil zgrajen zanimiv stavbni kompleks, opremljen z likovno opremo (grafike, slike, tapiserije, dve skulpturi), neprimerljivo s sočasnimi likovnimi zbirkami poslovnih prostorov.

Zbirka vsebuje premišljeno izbrane  grafike najuglednejših slovenskih likovnikov iz znamenite Ljubljanske grafične šole in drugih - te bi bile še danes ponos slehernega muzeja sodobne umetnosti.

Izbor iz likovne zbirke predstavlja oseminštirideset (48) grafik in tri (3) tapiserije, devetindvajsetih (29) ustvarjalcev, ki sodijo med pionirje sodobne slovenske likovne umetnosti in med najpomembnejše akterje tedanjega umetnostnega dogajanja.

Vpogled v grafično zbirko Bernardina (ki je na razstavi zaradi objektivnih vzrokov močno okrnjena), pomeni vpogled v šestdeseta in sedemdeseta leta, najkakovostnejše grafične produkcije v tedanji republiki Sloveniji in tudi v Jugoslaviji. Mnogi od razstavljajočih mojstrov so prejeli pomembne nagrade in priznanja v tujini in doma. Tudi tapiserije treh mojstrov, Franceta Miheliča, Franceta Slane in Lojzeta Spacala, so več kot po desetletju spet predstavljene javnosti in dajejo vpogled v le delček takrat zelo priljubljene likovne zvrsti. Prvotna likovna zbirka, je leta 1976 postavljena, kot likovna oprema, takrat novega hotelskega naselja Bernardin v Portorožu ter naslednje leto v ožjem izboru predstavljena na razstavi v Moderni galeriji. Štela je več sto likovnih del, (grafike, slike, tapiserije ter skulpturi Stojana Batiča in Dušana Džamonja), sedeminštiridesetih (47) avtorjev. Vsekakor in v primerjavi s sedanjim časom - zelo velikopotezna in hvale vredna odločitev tedanjega vodstva, da gostom v času dopustovanja, predstavijo nacionalno sodobno umetnost ter oplemenitijo njihovo bivanje v hotelu. V tistem času, torej pred štiridesetimi leti, je bila le-ta, zlasti po številu in kakovosti grafik, največja tovrstna zbirka.

Na pričujoči razstavi, 40 LET BERNARDINA, iz likovne zbirke predstavljamo le oseminštirideset (48) grafik in tri (3) tapiserije, devetindvajsetih (29) ustvarjalcev, ki sodijo med pionirje sodobne slovenske likovne umetnosti in med najpomembnejše akterje tedanjega umetnostnega dogajanja (od prvih profesorjev – na leta 1945, ustanovljeni Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani, do prvih generacij tu izšolanih likovnikov).

Božidar Jakac, Riko Debenjak, Lojze Spacal, France Mihelič, Marjan Pogačnik, Ive Šubic, Jože Ciuha, Karel Zelenko, Bogdan Borčić, France Slana, Drago Tršar, Tinca Stegovec so zastopani kot najstarejša generacija, ki so postavili temelje slovenske sodobne likovne umetnosti in jo uveljavili tudi že v tujini. Sledijo jim nekoliko mlajši Janez Boljka, Janez Bernik, Pavel Medvešček, Andrej Jemec, Zvest Apollonio, Kiar Meško, Rudi Pergar, Drago Hrvacki, Zmago Jeraj, Andrej Ajdič, Jože Spacal ter še generacija, rojena v štiridesetih letih: Metka Krašovec, Lado Pengov, Boris Jesih, Lojze Logar, Rudi Španzel, Lucijan Bratuš. Kljub dejstvu, da je večina razstavljenih grafik nastala v sedemdesetih letih, nekaj tudi konec šestdesetih, je razstava izredno raznolika glede na grafične zvrsti, zlasti pa po formalno izraznih poetikah, ki so vsekakor avtorsko določljive. Vse to nam ponovno dokazuje znano dejstvo tedanje izjemno kakovostne produkcije in seveda tudi dobro premišljenega izbora grafik ter drugih likovnih del za opremo 'Emoninih hotelov Bernardin'.

Tako razstavljena dela, kot celotna likovna zbirka, danes gotovo sodijo v neprecenljiv in pomemben del nacionalne kulturne dediščine, ki bi ga bilo treba ponovno ovrednotiti. Obalne galerije Piran so organizirale razstavo, 40 let Hotelov Bernardin, izbor iz likovne zbirke, v sodelovanju z Hoteli Bernardin d.d..

Razstava bo na ogled do 31.8.2016.

Vstop je prost. 

Vabljeni!

/default/dogodki/2016/vabilo_BERNARDIN.pdfVabilo! (4.27 MB)